Followers

Monday, 1 August 2016

1st August 2016 ~ Classic Design Team Open Challenge #05

Click to play this Smilebox slideshow

View our Design Team Projects with Ching-Chou Kuik Images for August.
Click on Smilebox arrow, wait few minutes for video to download, watch and enjoy.

************************************
Click to play this Smilebox slideshow

Winners Video for our July Challenge #04

Please click on arrow, wait for downloand, watch and enjoy, thank you.

*********************************************

 


Welcome to our monthly
Classic Design Team Open Challenge #05

  1st August to 28th August 2016
To be eligible you must be a Design Team Member on any DT throughout the World.
"Anything Goes"
3 Entries permitted 
Use any Digital or Stamp

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

We will have a different sponsor each month for these Challenges so if you would like to sponsor for one month please email:
annette1553@bigpond.com

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Our August Sponsor for the month is:
We welcome and thank 


Please visit and support our Sponsor at shop Link HERE!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Prizes:
1st Prize
Runner Up
DT Favourites
Highly Commended
Best technique
Special Mention
Digital's on offer for prize winners  from Ching-Chou Kuik
for this challenge are:
 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
 Winners from our July Classic Design Team Open Challenge #04

1st Prize Winner:
No. 124 Elena
(Elena wins 3 Digi's, Certificate and Badge)


 
 Runner Up Winners:
Runner Up Winner One:
No. 97 ~ Misty Blue's Creations
(Misty Blue's Creations wins 1 Digi, Certificate and Badge)
Runner Up Winner two:
No. 107 ~ Kym
(Kym Wins 1 Digi, Certificate and Badge)

   

  DT Favourite Winners:

Diane Louise's DT Favourite Winner:
No. 22 ~ Jules Ribbons & Cards
(Jules wins Certificate and Badge)
 

Chrissy's DT Favourite Winner:
No. 10 ~ Scrappy Scatty Jan
(Scrappy Scatty Jan Wins Certificate and Badge)


 Carla's DT Favourite Winner:
No. 66 ~ Kraftyscot
(Kraftyscot Wins Certificate and Badge)


 
 Victoria's DT Favourite Winner:
No. 129 ~ Suze
(Suze Wins Certificate and Badge)

 
 Kristyn's DT Favourite Winner:
No . 120 ~ Jen Leeflang
(Jen Wins Certificate and Badge)

 
 Helen's DT Favourite Winner:
No. 55 ~ Jan Ltc
(Jan Wins Certificate and Badge)
 
 Tracey's DT Favourite Winner:
No. 158 ~ Julie Reed
(Julie Wins Certificate and Badge)
Veronique's DT Favourite Winner:
No. 110 ~ Aunty Sue
(Aunty Sue Wins Certificate and Badge)
 
  Laine's DT Favourite Winner:
No. 44 ~ Maryvonne
(Maryvonne Wins Certificate and Badge)
 
 Annette's DT Favourite Winner:
No. 82 ~ Kate Mead
(Kate Wins Certificate and Badge)
 

 Best Technique Winners:
No. 71 ~ Nana Connie
(Nana Connie Wins Certificate and Badge) 

 Best Technique Winner:
No 134 ~ TMD
(TMD Wins Certificate and Badge) 

 Best Technique Winner:
No. 181 ~ Yvonne 
(Yvonne Wins Certificate and Badge)


Best Technique Winner:
No. 20 ~ Dewi
(Dewi Wins Certificate and Badge) 

 Best Technique Winner:
No. 68 ~ Lesley Turner
(Lesley Wins Certificate and Badge) 


  
Best Technique Winner:
No. 21 ~ Donna Ellis
(Donna Wins Certificate and Badge) 

 Highly Commended Winners: 
No. 102 ~ Andrea Norris 
(Andrea Wins Certificate and Badge) 
 


 Highly Commended Winner:
No. 138 ~ Bernadet
(Bernadet Wins Certificate and Badge) 

 Highly Commended Winner:
No. 15 ~ Cicci
(Cicci Wins Certificate and Badge) 


 Highly Commended Winner:
No. 163 ~ Just Christine's
(Christine Wins Certificate and Badge) 


 Highly Commended Winner:
No. 178 ~ Lidia
(Lidia Wins Certificate and Badge) 


 Highly Commended Winner:
No. 35 ~ Cheremane
(Cheremane Wins Certificate and Badge) 
 Special Mention Winners:
No. 114 ~ Shell B
(Shell Wins Certificate and Badge) 
 Special Mention Winner:
No. 116 ~ Lynda's Crafty Hall
(Lynda Wins Certificate and Badge) 


 Special Mention Winner:
No. 146 ~ Lisa
(Lisa Wins Certificate and Badge) 


 Special Mention Winner:
No. 160 ~ 2am Scrapper
(2am Scrapper Wins Certificate and Badge) 



 Special Mention Winner:
No. 165 ~ Sandy
(Sandy Wins Certificate and Badge) 


 Special Mention Winner:
No. 64 ~ Bonnie Garby
(Bonnie Wins Certificate and Badge) 


 Special Mention Winner:
No. 142 ~ Debra Kenworth
(Debra Wins Certificate and Badge) 






All winners please contact Annette to claim your prizes for Digitals, Certificate and Badges on email:

You must advise the Challenge, your name and entry number.

Please choose your Digitals from this group package for July Challenge Winners thanks:-
Challenge Sponsor for July was:

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Now for some inspiration from our wonderful Design Team Members......





Diane Louise 
Dianie Loiuse is using Butterlfy Flower Girl and you cand find her HERE!


Carla is using Butterfly Rose Flower Girl and you can find her HERE!
Chrissy is using Kimono Japanese Girl and you can find her HERE!
  
Victoria
Victoria is using Butterfly Rose Flower Girl and you can find here HERE!
Kristyn is using Flower Lady and you can find her HERE!

 Helen 
Helen is using Flower Lady and you can find her HERE!
Tracey is using Butterfly Rose Flower Girl and you can find her HERE!
Veronique is using Flower Butterfly Kimono Japanese Girl and you can find her HERE!
Laine is using Flower Lady and you can find her HERE!
  
 Annette
Annette is using Butter Flower Girl and you can find her HERE!

 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
 Results will be published on these two sites on the 1st of each month.....

International Design Team Open Craft Group


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Enter you projects here.....